TOTAL   WEB   COVERAGE   OF:
90th Wisconsin State FFA Convention

June 10-13, 2019 | Alliant Energy Center | Madison, Wisconsin

9EE181F9-985B-4AE1-8980-3042DA28CD9F.jpeg971F2128-7F21-4835-93E1-868811E1C34F.jpeg

State FFA Convention News
Please note:Other media organizations have permission to use information from this site, providing you give credit to Wisconsin Ag Connection.com

State FFA Proficiency Award Winners Honored

Agricultural Proficiency Awards recognize outstanding achievements of FFA members in their Supervised Agricultural Experience Programs. Awards are provided by Wisconsin and National FFA Foundation Sponsors.

  • Agricultural Communications: Delanie Senn, Beaver Dam

  • Agricultural Education: Bryn Rohde, Badger

  • Ag Mechanics Design & Fabrication: Joseph Pulver, Randolph Cambria-Friesland

  • Ag Mechanics Repair & Maintenance (E): Garret Karweick, Seymour

  • Ag Mechanics Repair & Maintenance (P): Kyle Loehrke, Weyauwega-Fremont

  • Agricultural Processing: Alicia Baroun, De Pere

  • Agricultural Sales (E): Zachary Woodworth, Shullsburg

  • Agricultural Sales (P): Katie Koeppel, Mishicot

  • Agricultural Services: Kyle Propson, Denmark

  • Agriscience Research Animal Systems: Madison Russell, Shullsburg

  • Agriscience Research Plant Systems: Reagan Russell, Shullsburg

  • Beef Production (E): Brooke Welke, Osseo-Fairchild

  • Beef Production (P): Lauren Dykes, Weyauwega-Fremont

  • Dairy Production (E): Colin Wussow, Bonduel

  • Dairy Production (P): Brooks Mitchell, Hillsboro

  • Diversified Agricultural Production: Anne Runde, Janesville Craig

  • Diversified Crop Production (P): Kyle Paulson, Columbus

  • Diversified Horticulture: Jeremy Hoekstra, Randolph Cambria-Friesland

  • Diversified Livestock Production: Sarah Albers, Sauk Prairie

  • Equine Science (E): Niamh Sexton, Waupaca

  • Equine Science (P): Dara Stichert, Marshfield

  • Fiber and/or Oil Crop Production: Ethan Hamann, Randolph Cambria-Friesland

  • Food Science & Technology: Kendra Preissner, Kiel

  • Food Service: Abigail Voss, Mauston

  • Forage Production: Dillin Schulz, Randolph Cambria-Friesland

  • Forest Management: Tyler Gardner, Pittsville

  • Fruit Production: Rhiannon Reimer, Granton

  • Goat Production: Everlah Riley, Waupaca

  • Grain Production (E): Seth Cupery, Randolph Cambria-Friesland

  • Grain Production (P): Tyler Heine, Jefferson

  • Home & Community Development: Katelyn Loehrke, Weyauwega-Fremont

  • Landscape Management: Tristan Massie, Barron

  • Nursery Operations: Colton Wegener, Manawa

  • Organic Agriculture: Jeremiah Ihm, Lancaster

  • Outdoor Recreation: Alexis Luedtke, Beaver Dam

  • Poultry Production: Brenton Wardall, Weyauwega-Fremont

  • Sheep Production: Jacquelyn Rosenbush, Spooner

  • Small Animal Production & Care: Hailey Hendrickson, Randolph Cambria-Friesland

  • Specialty Animal Production: Shane Lapen, Beaver Dam

  • Specialty Crop Production: Makayla Konkol, Amherst

  • Swine Production (E): Carson Lobdell, Darlington

  • Swine Production (P): Travis Von Haden, Tomah

  • Turf Grass Management: Olivia Davis, Sauk Prairie

  • Vegetable Production: Levi Alsum, Randolph Cambria-Friesland

  • Veterinary Science: Sara Heisner, Mineral Point

  • Wildlife Production & Management: Kayla Reed, Pulaski

  • (E) = Entrepreneurship (P) = Placement

    Return to Main Page

    Please note: Other media organizations have permission to use information from this site, providing you give credit to Wisconsin Ag Connection.com

    © 2019 - USAgNet LLC / Wisconsin Ag Connection

    All Rights Reserved